Toggle navigation
Digital collections
Dansk
Fritekst
Titel
Ophav
Person
Lokalitet
search for
Search
Digital collections
Digital collections
Småtryk
Dansk Design
Dansk Vestindien
Første Verdenskrig 1914-1918, Genforeningen 1920-
1914
1915
1916
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1934
1959
Kontorchef Withs Samling
Scrapbog (Anonym)
Kontorchef Withs samling af scrapbøger
Kvinders Valgret
Menneskeudstillinger
Partiprogrammer
Varehuse
Judaistisk Samling: Tidlige & sjældne tryk
Kort & Atlas
David Simonsens Håndskrifter
Orientalsk Samling: Tidlige tryk
Vesterlandske håndskrifter
Trykte bøger
David Simonsens Arkiv
Det Kgl. Biblioteks Arkiv
Judaistisk Samling: Håndskrifter
Orientalsk Samling: Håndskrifter
Dansk Folkemindesamling
Billeder
Search Constraints
1
-
80
of
80
Sort by Senest
Titel
Ophav
Tidligst
Senest
Number of results to display per page
100 per page
30
per page
50
per page
100
per page
View results as:
List
Gallery
Masonry
Search Results
Program : Circus Schumann : Lørdag den 5. Maj 1918
Carmen : Skuespil i 5 Akter efter Prosper Merimées Roman : Optaget af Famous Players-L...
Miss Jackie fra Flaaden : Lystspil i 6 Akter af Alfred Sloman
Dette Mærke giver i Juni 1918 Ret til Køb af Rygflæsk
Barn i Kirke : Farce med Sange i 4 Akter af Peter Sørensen
Program : Circus Schumann
H. L. K. afholder Møde i City's Lokaler Torsdag 10. Januar 1918 Kl. 7 præcis
Vejledning ved Benyttelse af Ernæringskortene
Der er i disse Dage udsendt en Adresse vedrørende det sønderjydske Spørgsmaal. Svaret ...
Hans eneste Datter og I Sovekupé : Dobbeltprogram
Skuespillerforeningens Koncert : Til Fordel for Foreningens Alderdoms-Forsørgelsesfond...
Dobbeltprogram for filmene Charles som Rival og I Badetiden
Program : Onsdag den 22. Maj : Nr. 13, 1918
Brød : En Vejledning til Benyttelse ag Brødkortet medfølger til hver Husstand
Selskabet for Historie, Litteratur og Kunst holder Møde Torsdagen den 11. April 1918 K...
Intolerance : Sandheden om meneskene : En Film om Kærlighed og Had gennem Tiderne
Waldemar Alme : 2den og sidste Klaver-Aften : Tirsdag d. 19. Marts Kl. 8
Det sorte Faar : Lystspil i 3 Akter af Svend Rindom
Fannys første Stykke : Lystspil i 3 Akter af Bernard Shaw
Festkoncert paa den halvtresintyvende Aarsdag for Stiftelsen Torsdag 5. December 1918
Anarkist Kvinden og Chaplin som Selskabsmand
Tannhäuser og Sangerkrigen paa Wartburg : Napoli eller Fiskeren og hans Brud
Fred, Enighed, Fremgang
Jeanne d'Arc : Historisk Filmdrama i 2 Dele, 12 Akter
Stormløbet : Skuespil i 3 Akter af Henry Bernstein
Kammermusikforeningen : 1868 - 5. December - 1918 : Notitser og Statistik
Bjerg-Ejvind og hans Hustru : Efter Johann Sigurjonssons Skuespil af samme Navn
Den Pukkelryggede : Folkekomedie i 1 Forspil og 5 Akter frit efter Paul Févais og Anic...
Kunstnerkabaretten Edderkoppen : Program : Mandag d. 20 September 1915
Rosenborg : Sær-Udstilling paa Riddersalen
Kunstner Kabaret : Program : Fredag d. 6. August 1915
Brevkort : Hr. Johannes Meyer som Winthrop Clavering i "Den røde Bande"
Guld - der hævner
Aarsberetning : 1915
Prinsessen og den hele Verden : Lystspil i 4 Akter af Edgar Høyer : Program Nr. 34
Program : Mandag den 13. September, 1915
Prøvens Dag : Skuespil af Hjalmar Bergstrøm
Samfundets Udstødte
The Spoilers eller Guldgraverne i Alaska
Den tapre Skræder : Operette : Musik af Leon Jessel
Cabiria : Palads Teatret : Program
Støvlet-Kathrine : Komedie i 5 Akter af D. von der Lyhe Zernichow
Husmandstøsen : Program nr. 15
Tivoli Variété : Program : August 1915
Program : Torsdag den 26. August 1915
Den røde Pimpernel : Program Nr. 15
Cirkus Variété : Program : Søndag d. 3. Oktober 1915
Dødskysset : Efter en ungarsk Læges Manuskript
Selskabet for Historie, Litteratur og Kunst holder Møde Torsdagen den 15. April 1915 K...
Program : Torsdag den 20. Maj : Nr. 13, 1915
Statens Kurér : Et Barn røves som Gidsel
London i Lygteskær : Program Nr. 30
Eventyret : Lystspil i 3 Akter af Caillavet og de Flers, oversat af Paul Sarauw : Prog...
Program : Torsdag den 12. August : Nr. 95, 1915
Kunstnerkabaretten Edderkoppen : Program
Den røde Pimpernel : Verdens Succes
Fred paa Jorden : Folkeskuespil i fire Akter af Svend Rindom
Kunstner Kabaret : Program : Fredag d. 22. Oktober 1915
Sarrasani : Postkort
Den hemmelighedsfulde Spionage
Den røde Bande : Folkeskuespil i 3 Akter af John Ewerson og Rob. Baker
Dyrskue Kort
Program : Mandag den 25. Maj : Nr. 16, 1915
Det Bertillonske System og Sommerrevyen 1915
Program : Mandag den 28. Juni : Nr. 50, 1915
Program : Lørdag d. 29. Maj, 1915
Rødt og hvidt : Scala-Revyen 1915 : Revy-Operette af Axel Andreasen og Johannes Dam
Program : Fra 1. til 8. August 1915
Troubadouren : Opera i 4 Akter af Guiseppe Verdi
Program : Mandag den 2. August : Nr. 85, 1915
Dagmartheatrets store succes : Fru Warrens Forretning : 2den Bernard Shaw Forestilling
Jolanthe
Fru Warrens Forretning : Skuespil i 4 Akter af Bernard Shaw : Program Nr. 18
Til Fordel for Sygevognen afholdes musikalsk Aftenunderholdning paa Humlebæk Hotel
Mit Fædreland, min Kærlighed : En Officers Kærlighedsroman under Verdenskrigen
Billet : Loge i Midte : 13. Septemb. 1915
Den tapre Skræder : Program Nr. 7 : Operette i 3 Akter af Leon Jessel
Sarrasani : Postkort
Manden på Højriis : Et Familiestykke i 3 Akter af Einar Christiansen
Gadens Pige