Toggle navigation
Digitale samlinger
English
Fritekst
Titel
Ophav
Person
Lokalitet
søg efter
Søg
Digitale samlinger
Digitale samlinger
Partiprogrammer
Småtryk
David Simonsens Håndskrifter
Orientalsk Samling: Tidlige tryk
Judaistisk Samling: Tidlige & sjældne tryk
Varehuse
Det Kgl. Biblioteks Arkiv
Vesterlandske håndskrifter
Trykte bøger
Judaistisk Samling: Håndskrifter
Orientalsk Samling: Håndskrifter
Dansk Folkemindesamling
David Simonsens Arkiv
Kort & Atlas
Billeder
Særudgivelser
Cirkus
Danmarks regenter
Flora Danica
Hæfte
Hft. 1
Hft. 2
Hft. 3
Hft. 4
Hft. 5
Hft. 6
Hft. 7
Hft. 8
Hft. 9
Hft. 10
Hft. 11
Hft. 12
Hft. 13
Hft. 14
Hft. 15
Hft. 16
Hft. 17
Hft. 18
Hft. 19
Hft. 20
Hft. 21
Hft. 22
Hft. 23
Hft. 24
Hft. 25
Hft. 26
Hft. 27
Hft. 28
Hft. 29
Hft. 30
Hft. 31
Hft. 32
Hft. 33
Hft. 34
Hft. 35
Hft. 36
Hft. 37
Hft. 38
Hft. 39
Hft. 40
Hft. 41
Hft. 42
Hft. 43
Hft. 44
Hft. 45
Hft. 46
Hft. 47
Hft. 48
Hft. 49
Hft. 50
Hft. 51
Suppl. 1
Suppl. 2
Suppl. 3
Taxonomisk gruppe
Holger Damgaards Teatersamling
John R. Johnsen balletfotos
1864
1914-1920
Bladtegninger
Keld Helmer-Petersen
Kvindelige politikere
Kønnet i kunsten
Naturvidenskabsfolk
Portrætbasen: Portrætter i Det Kgl. Bibliotek
Vestindien
Samlinger
Søgebegrænsninger
1
-
60
af
60
Sorter efter Senest
Titel
Ophav
Tidligst
Senest
Antal resultater som vises pr. side
100 pr. side
30
pr. side
50
pr. side
100
pr. side
Se resultater som:
Liste
Galleri
Murværk
Søgeresultater
Oxalis Acetosella var. coerulea DC.
Bryum Schimperi C. Müll.
Jungermannia curvifolia Dicks. / Jungermannia Dicksoni Hook.
Erigeron acris L. var. stricta Lge.
Glyceria maritima (Gort.) Wahllb. / Glyceria maritima var. anomala Lge.
Planr´tago (major*) intermedia Gilib.
Gymnomitrium concinnatum Cord. / Gymnomitrium (?) suecium Gottsche.
Sphagnum fimbriatum Wils.
Carex capillipes Drej.
Carex paludosa var. depauperata Æge.
Salix phylicaaefolia L.
Briza media L. var. pallescens Doell.
Pannaria nebulosa Hffm. / Schäreria lugubris (Smrf. p. p.)
Ulmus suberosa Ehrh.
Cincllidium subrotundum Lindb.
Montia minor Gmel.
Betula intermedia Thom.
Fluminia arundinacea (Liljebl.) Fr.
Myosotis repens Don.
Betula odorata Bechst. var rhombifolia (Tausch.)
Lopadium fusco-luteum (Dicks.) Mudd. / Lopadium pezizoideum (Ach.) Körb.
Carex caespitosa (?) var. elliptica Drej.
Bryum calophyllum var Jensenii M. T. Lge. / Bryum erythrocarpum Schwägr.
Rinodina Conradi Körb. / Rinodina turfacea (Wahlenb.) Körb. / Rinodina ocellata (Flörk...
Schedonorus Benekeni Lge. (Bromus asper Benek.). 85)
Tragopogon minor Fr.
Betula glandulosa Michx.
Sendtnera Woodsii (Hook.) Endl. / Jungermannia Vahliana N. E.
Ulmus effusa Willd. (Ulmus pedunculata Foug.).
Spaghnum Mülleri Schimp.
Anoectangium compactum (Schleich.) Schwägr.
Hieracium floribundum Wimm
Carex aemulans Drej. et Lbm. 201)
Salix alba L. var vitellina (L.)
Juncus diffusus Hopp. 195)
Gyalecta foveolaris (Wahlenb.) Ach. / Bilimbia leucococcoides Nyl. / Thelotrema lepad...
Carex pulla Good.
Hypnum cordifolium var. fintinaloides Lge.
Hypnum ochraceum Turn.
Rubus macrothyrsus Lge. 196)
Bryum acuminatum Br. et Sch. / Bryum Ludwigii Spreng.
Hypericum quadrangulum L.
Scapania uliginosa N. E. / Physiotium cochleariforme N. E.
Rubus Jensenii Lge.
Carex anguillata Drej.
Carex duriuscula C. A. Mey. 200)
Salix laurina Sm.
Polychidium muscicolum (Ach.) Mass. / Parmelia olivacea var. aspidota Ach.
Endocarpum fluviatile (Web.). / Arthopyrenia grisea Körb.
Carex hymenocarpa Drej.
Anacalypta latifolia Schwägr. / Anacalypta latifolia var. pilifera / Anacalypta lancel...
Hypericum quadrangulo × tetrepterum Rchb.
Hieracium dovrense Fr.
Spaghnum rigidum (N. E.) Schimp.
Mastigobryum deflexum N. E. / Lophocolea minor var. erosa N. E.
Salix arbuscula L.
Breeutelia arcuata (Dicks.) Schimp. / Bartramia breviseta Lindb.
Calamagrostis Langsdorffii Trin. 207)
Carduus acanthoides L.
Anemone (apennina var.?) pallida Lge.