13 Apr. 1915 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (instrumentalist: Salomon Levysohn, piano; singers: Emilie Ulrich; Carl Madsen; Anders Brems). |
22 Sept. 1915 |
Ryslinge Folkehøjskole, Ryslinge (performer: Jutta Hansen, piano). Community singing (Fællessang). |
4 Dec. 1915 |
Købmandsskolen, Copenhagen (performers: Emilie Ulrich/Carl Madsen, singer; Salomon Levysohn, piano). |
3 Apr. 1916 |
Østerbros Teater, Copenhagen (performers: Emilie Ulrich, singer; frk. Burmeister, piano). Østerbro Kammermusik Forening. |
9 Feb. 1918 |
Casinos Koncertsal, Copenhagen (performers: Margarethe Lendrop, singer; Georg Rygaard, piano). |
17 Feb. 1918 |
Hotel Vinhuset, Næstved (performers: Margarethe Lendrop, singer; E. Borregaard, piano). |
23 Feb. 1918 |
Grindsted. |
3 Mar. 1918 |
Sorø Akademis Festsal, Sorø (performers: Margrethe Lendrop, singer; Christian Christiansen, piano). Koncertforeningen for Sorø og Omegn. |
6 Apr. 1918 |
City Selskabslokaler, Copenhagen (performers: Margrethe Lendrop, singer; Jutta Jerndorff, piano). |
15 May 1918 |
Kronprinsesse Louises Asyls Festsal, Copenhagen (performers: Ellen Beck, singer; Else Krieger, piano). Børnehjælpsdagen. |
5 Sept. 1919 |
Tivoli Concert Hall (Tivolis Koncertsal), Copenhagen (performers: Johanne Thomassen, singer; Otto Olsen, piano). |
18 June 1923 |
Hotel Spangsbergs Koncertsal, Esbjerg (performers: Ingrid Andresen, singer; Ketty Carlsen, piano). |
16 Oct. 1923 |
Skibby Kro, Skibby (performer: Koncertsangerinde frk. Clausen, singer). |
9 Nov. 1925 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Christian Christiansen, piano). |
9 Dec. 1925 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Astrid Michelsen, piano). |
11 Dec. 1925 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Astrid Michelsen, piano). |
24 Jan. 1926 |
Ulfborg Musikforening, Ulfborg (performers: Nora Elé, singer; Gunnar Johansen, piano). |
26 Jan. 1926 |
Kammermusikforeningen for Frederikshavn og Omegn, Frederikshavn (performers: Nora Elé, singer; Gunnar Johansen, piano). |
28 Jan. 1926 |
Ringkjøbing Musikforening, Ringkøbing (performers: Nora Elé, singer; Gunnar Johansen, piano). |
13 Mar. 1927 |
Radiostudiet, Købmagergade, Copenhagen (conductor: Poul Knudsen, singer). |
5 Sept. 1929 |
Axelborg, Copenhagen (performer: Inger Borchsenius, singer(?)). |
9 Mar. 1931 |
Axelborg, Copenhagen (Carl Rydahls Instrumentalensemble; performers: Ingrid Linck, singer; Folmer Jensen, piano). |
25 Mar. 1931 |
(conductor: Sylvia Schierbeck, singer). swedish radio? |